Info

Jeżeli znalazłeś błąd na stronie, w tekście lub potrzebna jest aktualizacja którejś z umieszczonych na stronie treści, poinformuj nas o tym korzystając z formularza kontaktowego, będziemy bardzo wdzięczni :)

Ostatnie ogłoszenia

Ankieta

Podoba Ci strona Bodaczowa w nowej odsłonie?

Tak - 92.3%
Nie - 0%
Może być - 7.7%

Głosów: 13

Facebook

O Bodaczowie

Województwo lubelskie
Powiat zamojski
Gmina Szczebrzeszyn
Liczba ludności (2006) 2300 osób
Strefa numeracyjna (+48) 84
Tablice rejestracyjne LZA

Wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Szczebrzeszyn.

Bodaczów
Bodaczów
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Przebiega tędy droga krajowa nr 74; funkcjonuje tu jeden z większych w okolicy zakładów - Zakłady Tłuszczowe Bodaczów.

Wieś powstała w roku 1410. W roku 1589 Stanisław Górka przeznaczył Bodaczów w dzierżawę Stanisławowi Zdrowskiemu. Według danych z roku 1650 wieś obejmowała: półłanków 26 i jedną ćwierć, czyli ledwie jedną trzecią tego, co zajmowała wieś Wielącza.

Następcy Zdrowskiego odstąpili prawa do wsi franciszkanom z Zamościa. W latach 1744-45 na mocy zawartych układów zakonnicy odstąpili część gruntów należących do Bodaczowa Tomaszowi Antoniemu Zamoyskiemu, który wzniósł na nich rezydencję nazwaną Klemensowem. W zamian franciszkanie otrzymali "inne, obszerniejsze grunta". Pod koniec XVIII wieku, za panowania ordynata Aleksandra, Zamoyscy wszczęli proces o rewindykację wsi, jaki przerwano pod rządami ordynata Stanisława. Ostatecznie jednak wieś odebrano franciszkanom i włączono w skład Ordynacji Zamojskiej, co nastąpiło w roku 1812. Inwentarz sporządzony dnia 31. lipca tego roku przez komornika Józefa Sierakowskiego "opisuje budynki po większej części stare i zdezelowane".

Bodaczów na mapie google


Wyświetl większą mapę

Źródło treści

O Bodaczowie

Wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Szczebrzeszyn. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Więcej...

Czy wiesz, że...

Bodaczów to wieś, która powstała w roku 1410. W roku 1589 Stanisław Górka przeznaczył Bodaczów w dzierżawę Stanisławowi Zdrowskiemu. Według danych z roku 1650 wieś obejmowała: półłanków 26 i jedną ćwierć, czyli ledwie jedną trzecią tego, co zajmowała wieś Wielącza.