Info

Jeżeli znalazłeś błąd na stronie, w tekście lub potrzebna jest aktualizacja którejś z umieszczonych na stronie treści, poinformuj nas o tym korzystając z formularza kontaktowego, będziemy bardzo wdzięczni :)

Ostatnie ogłoszenia

Ankieta

Podoba Ci strona Bodaczowa w nowej odsłonie?

Tak - 92.3%
Nie - 0%
Może być - 7.7%

Głosów: 13

Facebook

O Bodaczowie

Województwo lubelskie
Powiat zamojski
Gmina Szczebrzeszyn
Liczba ludności (2006) 2300 osób
Strefa numeracyjna (+48) 84
Tablice rejestracyjne LZA

Wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Szczebrzeszyn.

Bodaczów
Bodaczów
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Przebiega tędy droga krajowa nr 74; funkcjonuje tu jeden z większych w okolicy zakładów - Zakłady Tłuszczowe Bodaczów.

Wieś powstała w roku 1410. W roku 1589 Stanisław Górka przeznaczył Bodaczów w dzierżawę Stanisławowi Zdrowskiemu. Według danych z roku 1650 wieś obejmowała: półłanków 26 i jedną ćwierć, czyli ledwie jedną trzecią tego, co zajmowała wieś Wielącza.

Następcy Zdrowskiego odstąpili prawa do wsi franciszkanom z Zamościa. W latach 1744-45 na mocy zawartych układów zakonnicy odstąpili część gruntów należących do Bodaczowa Tomaszowi Antoniemu Zamoyskiemu, który wzniósł na nich rezydencję nazwaną Klemensowem. W zamian franciszkanie otrzymali "inne, obszerniejsze grunta". Pod koniec XVIII wieku, za panowania ordynata Aleksandra, Zamoyscy wszczęli proces o rewindykację wsi, jaki przerwano pod rządami ordynata Stanisława. Ostatecznie jednak wieś odebrano franciszkanom i włączono w skład Ordynacji Zamojskiej, co nastąpiło w roku 1812. Inwentarz sporządzony dnia 31. lipca tego roku przez komornika Józefa Sierakowskiego "opisuje budynki po większej części stare i zdezelowane".

Bodaczów na mapie google


Wyświetl większą mapę

Źródło treści

O Bodaczowie

Wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Szczebrzeszyn. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Więcej...

Czy wiesz, że...

Szymon Tokarzewski, działacz niepodległościowy, bliski współpracownik ks. Ściegiennego, był więziony za swoja działalność, zesłany na Syberie. Co ciekawe, urodził się w Bodaczowie